Temat: wadium za zgodność z oryginałem
Witam,
co mam zrobić w przypadku gdy wykonawca złożył mi dokument z wadium w postaci kopii potwierdzonej za zgodność z oryginałem? Miał ktoś z Was taki przypadek?
Nie jesteś zalogowany. Proszę się zalogować lub zarejestrować.
Forum portalu NowePrzetargi.pl → Wadium → wadium za zgodność z oryginałem
Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź
Witam,
co mam zrobić w przypadku gdy wykonawca złożył mi dokument z wadium w postaci kopii potwierdzonej za zgodność z oryginałem? Miał ktoś z Was taki przypadek?
Być może do wyegzekwowania kwoty wadium nie jest potrzebny oryginał.
To zależy co jest napisane w gwarancji wadialnej - jeżeli gwarant napisał, że roszczenie beneficjenta zostanie spełnione po przedłożeniu oryginału gwarancji wadialnej to wykonawca musi złożyć oryginał. W innym przypadku może być kopia poswiadczona za zgodność z oryginałem.
Na potwierdzenie możliwości złożenia kopii gwarancji wadialnej wyrok KIO z dnia 6 kwietnia 2011 r. syg, akt KIO 628/11:
"Stan faktyczny sprawy nie jest między stronami sporny. Istotą sporu jest ocena prawna załączonego do oferty dowodu wniesienia wadium. Zdaniem Izby, ocena dokonana przez Zamawiającego była błędna, a w konsekwencji brak było podstaw do wykluczenia Odwołującego z postępowania na podstawie art. 24 ust. 2 pkt 2 ustawy Pzp.
W ocenie Izby Odwołujący prawidłowo wniósł wadium i udokumentował ten fakt. Wadium zostało wniesione w formie gwarancji ubezpieczeniowej, a dowodem jego wniesienia przed upływem terminu składania ofert była poświadczona za zgodność przez wykonawcę kopia tej gwarancji, załączona do oferty. Twierdzenia Zamawiającego o związanym z nieprzedstawieniem oryginału gwarancji wadialnej ryzyku wystąpienia w przyszłości niemożliwości zaspokojenia ewentualnych roszczeń, Izba uznała za bezpodstawne.
Z treści gwarancji wynika nieodwołalne i bezwarunkowe zobowiązanie gwaranta do zapłaty gwarantowanej sumy na pierwsze żądanie. Jednocześnie pkt 4 gwarancji stanowi, że zapłata nastąpi w terminie do 30 dni od doręczenia przez beneficjenta gwarancji pisemnego żądania wypłaty wraz z pisemnym oświadczeniem, że kwota roszczenia jest należna w związku z zaistnieniem jednego z przypadków zatrzymania wadium określonych w ustawie Pzp. Powyższe jednoznacznie świadczy o tym, że gwarant nie może uzależniać wypłaty kwoty objętej gwarancją od przedstawienia przez Zamawiającego oryginału gwarancji.
Izba nie dopatrzyła się ryzyka niemożliwości skutecznego dochodzenia roszczeń w postanowieniu punktu 6.1 gwarancji, zgodnie z którym gwarancja wygasa z chwilą jej zwrotu przed upływem terminu jej ważności. Umowa gwarancji ubezpieczeniowej, zawierana przez wykonawcę, tworzy stosunek prawny, w którym stroną zobowiązaną do świadczenia jest gwarant (zakład ubezpieczeń), a podmiotem uprawnionym - beneficjent, czyli zamawiający. Należy stwierdzić, że jedynie podmiot uprawniony ze stosunku gwarancji może swoim uprawnieniem dysponować, zatem tylko zwrot gwarancji dokonany przez beneficjenta gwarancji (zamawiającego) może prowadzić do jej wygaśnięcia przed upływem okresu ważności, natomiast zwrot oryginału dokumentu przez wykonawcę (zleceniodawcę) pozostaje bez wpływu na byt stosunku prawnego nawiązanego w wyniku zawarcia umowy. Nie wydaje się możliwe, aby zakład ubezpieczeń mógł skutecznie uchylić się od spełnienia świadczenia w przypadku zajścia zdarzenia objętego gwarancją, podnosząc zarzut jej wygaśnięcia na skutek zwrotu oryginału dokumentu przez wykonawcę. Podkreślić bowiem należy, że gwarancja jest nieodwołalna, co wynika wprost z jej treści, zatem zachowanie się wykonawcy (zwrot gwarancji), nie może rodzić skutków prawnych. Powyższe potwierdza przedstawione przez Odwołującego na rozprawie pismo członków zarządu gwaranta, w którym stwierdza się, że zwrot gwarancji przed upływem okresu jej ważności (pkt 6.1.), a tym samym jej wygaśnięcie przed upływem terminu ważności, jest skuteczny jedynie w przypadku zwrotu przez podmiot uprawniony a więc beneficjenta gwarancji".
Twierdzenia Zamawiającego o związanym z nieprzedstawieniem oryginału gwarancji wadialnej ryzyku wystąpienia w przyszłości niemożliwości zaspokojenia ewentualnych roszczeń, Izba uznała za bezpodstawne.
Niech Izba spróbuje uzyskać wadium czy zabezpieczenie przy posiadaniu nawet oryginału !!!!
scyzoryk się otwiera
W gwarancji jest napisane
"podejmujemy się wypłacenia beneficjentowi kwoty w wysokości .... w ciągu 14dni od daty otrzymania pisemnego wezwania. Wezwanie musi zawierać oświadczenie Beneficjenta, że kwota roszczenia jest wymagalna w związku z zaistnieniem co najmniej jednego ze zdarzeń z paragrafu 2.
Wezwanie do zapłaty Beneficjent przekaże za pośrednictwem banku prowadzącego jego rachunek, który potwierdzi, że podpisy złożone na żądaniu zapłaty należą do osób uprawnionych do reprezentacji oraz zawierać będzie oznaczenie rachunku bankowego, na który ma nastąpić wypłata z gwarancji."
Czyli co mam zrobić?
1. Uznać?
2. Wezwać do uzupełnienia?
3. Odrzucić ofertę?
Jeszcze dodam, że jest to oferta przedostatnia w kolejce pod względem ceny na sześć możliwych.
W świetle przywołanego wyżej wyroku KIO - kopia gwarancji wadialnej poświadczona za zgodność z oryginałem jest wystarczającym potwierdzeniem zabezpieczenia oferty
Dzięki za pomoc
W gwarancji jest napisane
"podejmujemy się wypłacenia beneficjentowi kwoty w wysokości .... w ciągu 14dni od daty otrzymania pisemnego wezwania. Wezwanie musi zawierać oświadczenie Beneficjenta, że kwota roszczenia jest wymagalna w związku z zaistnieniem co najmniej jednego ze zdarzeń z paragrafu 2.
Wezwanie do zapłaty Beneficjent przekaże za pośrednictwem banku prowadzącego jego rachunek, który potwierdzi, że podpisy złożone na żądaniu zapłaty należą do osób uprawnionych do reprezentacji oraz zawierać będzie oznaczenie rachunku bankowego, na który ma nastąpić wypłata z gwarancji."Czyli co mam zrobić?
1. Uznać?
2. Wezwać do uzupełnienia?
3. Odrzucić ofertę?Jeszcze dodam, że jest to oferta przedostatnia w kolejce pod względem ceny na sześć możliwych.
Winno być ,że gwarant :
Zobowiązuje się nieodwołalnie i bezwarunkowo wypłacić całą kwotę zobowiązania na pierwsze pisemne żądanie,
jak widać bezwarunkowa to ona nie jest - zapisy dotyczące np. Banku!!!
W świetle przywołanego wyżej wyroku KIO - kopia gwarancji wadialnej poświadczona za zgodność z oryginałem jest wystarczającym potwierdzeniem zabezpieczenia oferty
Powiem tak wyrok idiotyczny !!! to w takim razie dlaczego ten co wnosi wadium w pieniądzu nie może zrobić ich kopii - podpisze ,że zgodne z oryginałem i nie dołączy do oferty
karolk napisał/a:W świetle przywołanego wyżej wyroku KIO - kopia gwarancji wadialnej poświadczona za zgodność z oryginałem jest wystarczającym potwierdzeniem zabezpieczenia oferty
Powiem tak wyrok idiotyczny !!! to w takim razie dlaczego ten co wnosi wadium w pieniądzu nie może zrobić ich kopii - podpisze ,że zgodne z oryginałem i nie dołączy do oferty
dołączy do oferty
To jest również : Gwarant gwarantuje nieodwołalnie i bezwarunkowo zapłatę wadium w kwocie.. z tyt. przystąpienia do przetargu na ... .
Tyle że nie ma nic na temat oryginału w gwarancji wadialnej o czym pisał Karolk.
Już teraz to w ogóle nie wiem co robić.
No to kolejny wyrok KIO, który spowoduje jeszcze większą frustracje myszy1953 (przepraszam Cię myszko):
Wyrok KIO z dnia 5 grudnia 2008 r., sygn. akt KIO/UZP 1367/08:
"Jak trafnie wskazywał Sąd Apelacyjny w Poznaniu w orzeczeniu z dnia 11 stycznia 2006 r. (I ACa 761/05) - Gwarancja ubezpieczeniowa jest specyficzną, niestypizowaną, a ukształtowaną głównie przez praktykę, czynnością ubezpieczeniową, znajdującą oparcie prawne przede wszystkim w zasadzie swobody układania stosunków zobowiązaniowych (art. 3531 k.c).
Jej treść sprowadza się do zagwarantowania wypłaty przez gwaranta na rzecz beneficjenta gwarancji określonego świadczenia pieniężnego na wypadek zajścia wymienionego w gwarancji zdarzenia losowego. Obowiązek zapłaty po stronie gwaranta przyjmuje przy tym zwykle charakter zobowiązania nieodwołalnego i bezwarunkowego. W praktyce życia gospodarczego gwarancja ubezpieczeniowa udzielana jest zazwyczaj na zlecenie dłużnika (kontrahenta) w celu wzmocnienia węzła obligacyjnego.
Specyfika tego rodzaju gwarancji polega też na tym, że ma ona charakter zobowiązania w znacznym stopniu abstrakcyjnego, co związane jest z tym, że gwarant w zasadzie nie może odwoływać się do stosunku podstawowego łączącego zleceniodawcę z beneficjentem, będącego przyczyną udzielenia gwarancji. Przyjmuje się też, że ze względu na specyfikę tego zobowiązania, treść gwarancji nie powinna być poddawana wykładni elastycznej i liberalnej.
Realizacja roszczeń z gwarancji odbywa się w ten sposób, że Beneficjent w celu zrealizowania gwarancji powinien przedłożyć towarzystwu ubezpieczeniowemu pisemne żądanie. Wtedy, pod warunkiem, że spełnione zostały warunki umowy, zostanie wypłacona gwarancja zwrotu zaliczki. Po wypłacie sumy gwarancyjnej przez towarzystwo ubezpieczeniowe beneficjentowi, zleceniodawca musi zwrócić towarzystwu tę kwotę. Termin i kwestie odsetek reguluje umowa.
Zdaniem Izby, załączenie kopii gwarancji do oferty, nie może stanowić przesłanki do wykluczenia Wykonawcy na podstawie przepisu art. 24 ust. 2 pkt 4 ustawy Prawo zamówień publicznych, gdyż w chwili składania oferty była ona zabezpieczona wadium, wystąpił jedynie błąd, co do formy dokumentu potwierdzającego fakt jego wniesienia. Biorąc jednakże pod uwagę fakt, że Zamawiający miał świadomość, że oryginał takiej gwarancji istnieje, zdaniem Izby nie wystąpiły przesłanki do wykluczenia wykonawcy. Podobne okoliczności, były również przedmiotem rozpoznania przez Zespół Arbitrów, wyrok z dnia 1 sierpnia 2005 r., sygn. akt UZP/ZO/0-1976/05, gdzie skład orzekający stwierdził, że ?Dołączenie kopii gwarancji bankowej poświadczonej za zgodność jest wystarczające dla zabezpieczenia należytego wykonania umowy, dla dochodzenia bowiem roszczeń wynikających z gwarancji bankowej niezbędne jest, aby gwarancja nie zawierała jakichkolwiek zapisów ograniczających zakres odpowiedzialności gwaranta?.
Karolk ja znam te wyroki ale jak to się ma do rzeczywistości jeżeli mając gwarancję nwu nie można z niej skorzystać, a gwarant zakomunikował ,ze nie zapłaci , a sądzić się w Polsce można latami i tyle na ten temat
Ludzie, co robić? W firmie mówią mi żeby odrzucić ofertę.
Zawsze są dwa wyjścia albo uznać że oferta jest zabezpieczona wadium albo wykluczyć wykonawcę i czekać czy ten wykonawca złoży odwołanie. A jak złoży to KIO postanowi może tak jak w przytoczonym wyżej wyroku. gosiak12 to niestety do Ciebie należy decyzja. Może poproś o pisemną opinię prawną Twoich radców prawnych ......... bez komentarza co niektórych radców prawnych i ich opinii. Moje zdanie - uznać i już.
Myszy1953 - przecież takie jest całe nasze prawo a przytoczony przeze mnie w dniu wczorajszym wyrok KIO 874/11 dot. róznych stawek VAT w ofertach w danym zamówieniu i fotum separatum przewodniczącej zespolu orzekającego, najlepiej świadczy o stanie polskiego orzeczcnictwa.
Ja bym się jeszcze pochylił nad zapisami siwz, czy było mowa o oryginale gwarancji, czy też nie i od tego uzależniłbym ścieżkę, którą podąży gosiak12
W SIWZ jest zapis:
"Wadium wnoszone w formie poręczeń i/lub gwarancji należy załączyć do oferty w oryginale."
i to jest zły zapis bo jak potem oddajesz to wadium ? dekompletujesz ofertę
wadium to w oryginale winno być składane za pokwitowaniem w miejscu składania oferty a potem już w dziale np. księgowości - to są pieniądze w końcu
myszy1953 dla mnie istotne jest to że było wymagane wadium w oryginale.
a nie teraz będziemy czepiać się szczegółowo tego zapisu.
Wychodzi na to (po debacie w firmie), że nie uznajemy i teraz czy odrzucamy ofertę czy wykluczamy wykonawcę i na jakiej podstawie? Zamawiający odrzuca ofertę zgodnie z art. 89 ust. 2 pkt 2?
art.24.2.2
art.24.4
a nie teraz będziemy czepiać się szczegółowo tego zapisu - to nie jest czepianie tylko grzeczna uwaga na przyszłość
Proszę Pani Gosiak12
A potem odrzucamy ...
Zawsze są dwa wyjścia albo uznać że oferta jest zabezpieczona wadium albo wykluczyć wykonawcę i czekać czy ten wykonawca złoży odwołanie. A jak złoży to KIO postanowi może tak jak w przytoczonym wyżej wyroku. gosiak12 to niestety do Ciebie należy decyzja. Może poproś o pisemną opinię prawną Twoich radców prawnych ......... bez komentarza co niektórych radców prawnych i ich opinii. Moje zdanie - uznać i już.
Jestem też za uznaniem takiego wadium podobnie jak karol
dodam, że jak odrzucicie taką ofertę to na miejscu wykonawcy szykowałabym już odwołanie.
nina- ja też złożyłbym odwołanie i ze spokojem czekał na pomyślnejego rozstrzygnięcie przez KIO.
Karol to może wpadnie troszkę grosza
Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź
Forum portalu NowePrzetargi.pl → Wadium → wadium za zgodność z oryginałem
Forum oparte o PunBB, wspierane przez Informer Technologies, Inc