1

Temat: Dostawa sprzetu budowlanego finansowanego w formie leasingu

Witam
Właśnie siedzę sobie i pracuję nad postępowaniem na dostawę używanych maszyn budowlanych, które mają być finansowane w formie leasingu operacyjnego. Wydawało mi się że nie jest to zbyt skomplikowane. Jednak z czasem nasunęło mi się kilka pytań, z którymi chciałbym się do Was zwrócić:

1) Jak szacować wartość zamówienia? - Powiedzmy że wartość samych maszyn budowlanych to ok. 200000 zł netto. Do tego powinienem doliczyć koszty leasingu (okres jest nieważny). Jednak zazwyczaj jest tak, że Leasingodawca mało kiedy występuje jednocześnie w formie Wykonawcy. Zazwyczaj jest tak że Wykonawca ma towar na sprzedaż oraz pomaga w uzyskaniu finansowania (w tym przypadku leasingu).

2) Patrząc dalej - czy ceną oferty będzie wartość maszyn + koszty leasingu, czy też może tylko wartość samych maszyn? Zakładając że Wykonawca składający ofertę wystąpi np. w Konsorcjum z leasingodawcą, to nie ma żadnego problemu. Jeżeli jednak tak nie będzie? W takim przypadku zawierane będą chyba dwie umowy: pierwsza z Wykonawcą na dostawę, druga z Leasingodawcą na finansowanie.

W treści swojej SIWZ póki co zawarłem opis przedmiotu zamówienia oraz warunki dotyczące leasingu. Chcę również wprowadzić zapis, który będzie mówił, że warunkiem zawarcia umowy z wybranym Wykonawcą będzie przedłożenie w siedzibie Zamawiającego wzoru umowy leasingu, zgodny z treścią SIWZ na oferowany przez Wykonawcę przedmiot zamówienia.


Zwracam się do Was ponieważ po raz pierwszy przerabiam tego typu temat i wbrew pozorom nie jest to takie proste postępowanie. Będę wdzięczny za konstruktywne porady kolegów i koleżanek z tego forum smile

2 (edytowany przez Marcel 2012-05-06 07:53:41)

Odp: Dostawa sprzetu budowlanego finansowanego w formie leasingu

Szacując wartość zamówienia musisz wziąć pod uwagę minimalny poziom zamówienia (w tej sytuacji będą to raty leasingowe za cały okres trwania zamówienia, uwzględniające ubezpieczenie oraz ewentualną opłatę wstępną) oraz dodatkowy zakres zamówienia, czyli wynagrodzenie wykonawcy z tytułu przeniesienia własności.
Przykład:
Zamawiający zamierza wziąć w leasing samochód osobowy. Okres leasingu ma wynosić 36 miesięcy, a raty mają być równe i płatne miesięcznie. Zamawiający może określić wartość końcową wykupu przedmiotu leasingu na pewnym maksymalnym poziomie, np. 10 % . Nie ma przeszkód, aby zamawiający zapisał w specyfikacji wartość wykupu za pomocą konkretnej kwoty maksymalnej. Najczęściej spotykane i całkowicie poprawne jest posługiwanie się wartością procentową.
Podsumowując:
Zgodnie z art. 2 pkt 2 ustawy Pzp przez dostawę należy rozumieć nabywanie rzeczy, praw oraz innych dóbr, w szczególności na podstawie umowy sprzedaży, dostawy, najmu, dzierżawy oraz leasingu. Oznacza to, że szacowanie wartości zamówienia powinno być dokonywane jak dla dostawy, a zatem z zastosowaniem art. 32 ust. 1 ustawy Pzp. Wartością zamówienia będzie ustalone z należytą starannością całkowite szacunkowe wynagrodzenie wykonawcy netto (bez VAT). W tym przypadku będzie to suma wszystkich rat leasingowych oraz także ewentualna wartość dodatkowego świadczenia za przeniesienie własności rzeczy po upływie oznaczonego w umowie czasu trwania leasingu, jeżeli umowa zawiera opcję wykupu.

3

Odp: Dostawa sprzetu budowlanego finansowanego w formie leasingu

Tak, szacowanie wartości przedmiotu zamówienia musi obejmować koszt zakupu maszyn wraz ze wszystkimi opłatami związanymi z zastosowaniem konstrukcji finansowania w formie leasingu. Sprawa wydaje się prosta w przypadku jeżeli nie mamy problemu z kwalifikacją rodzaju zamówienia, przy założeniu konstrukcji leasingu operacyjnego bezpośredniego (właściciel jest jednocześnie leasingodawcą), który również kwalifikuje się jako dostawę (zamówienie jednorodne). Wątpliwości mogą zachodzić w przypadku leasingu operacyjnego pośredniego oraz finansowego pośredniego, wtedy warto zwrócić uwagę na kwalifikację takiego zamówienia, zwłaszcza w przypadku procesu o udzielenie zamówienia wyłącznie  na samo finansowanie. Standardowe opcje przeprowadzenia procesu:
1) przedmiot umowy obejmuje zakup maszyn i finansowanie (łącznie)
2) przedmiot umowy obejmuje finansowanie oraz zakup maszyn (oddzielnie - możliwość składania ofert częściowych)
Dopuszczalne jest (jeżeli nie ma pośpiechu) również przeprowadzenie dwóch odrębnych postępowań.