Obowiązek sumowania innych zamówień wynika jednak pośrednio z art. 32 ust. 2 ustawy Pzp, zgodnie z którym nie możesz w celu uniknięcia stosowania przepisów ustawy Pzp dzielić zamówienia na części lub zaniżać jego wartości. Jeśli zatem jest to możliwe, należy sumować zamówienia o tym samym przeznaczeniu czy możliwe do nabycia u jednego wykonawcy. Nie wolno dzielić go na części, aby np. móc zastosować łagodniejsze procedury.
Istnieją przesłanki, które determinują konieczność uznania, że mamy do czynienia z zamówieniem tego samego rodzaju. Są to m.in.:
tożsamość przedmiotowa - czyli czy przedmiot zamówienia jest taki sam, bądź ze względów technologicznych, recepturowych, właściwości fizycznych lub użytkowych może być uznany za tożsamy,
tożsamość czasowa - czyli czy postępowania o udzielenie zamówienia na przedmioty zamówienia, o których mowa powyżej są wszczynane w tym samym czasie, lub zaplanowane do wszczęcia w danej perspektywie czasowej, np. zaplanowane w planach rzeczowo-finansowych na dany rok budżetowy albo objęte decyzją o udzieleniu wsparcia finansowego na realizację określonego projektu,
tożsamość podmiotowa (wykonawcza) - innymi słowy czy jeden i ten sam wykonawca może wykonać, wyprodukować lub dostarczyć ww. przedmioty zamówienia.
Jeżeli stwierdzasz obecność zaplanowanych w planie zamówień Twojej jednostki lub w innym dokumencie (decyzja o dofinansowaniu) przedmiotów zamówienia spełniających powyższe kryteria to możemy mówić wówczas o zamówieniach tego samego rodzaju, których wartość powinna być oszacowana łącznie.