1

Temat: rażąco niska cena oferty - kiedy

kiedy zamawiajacy może twierdzić, że cena oferty jest rażąco niska? Czy zawsze można wezwać wykonawcę do wyjaśnienia dlaczego cena jest niska?

2

Odp: rażąco niska cena oferty - kiedy

Ustawodawca nałożył na zamawiających obowiązek odrzucenia oferty, jeżeli ta zawiera rażąco niską cenę w stosunku do przedmiotu zamówienia.
Dlatego bardzo duże znaczenie ma właściwa ocena wysokości ceny zawartej w ofercie. Zamawiający w przypadku uzasadnionych wątpliwości w tym zakresie powinien wszcząć, na podstawie art. 90 ust. 1 ustawy Pzp, szczegółową procedurę wyjaśniającą w celu ustalenia możliwości odrzucenia oferty wykonawcy na podstawie art. 89 ust. 1 pkt 4 ustawy Pzp.
Niedopuszczalne, jako sprzeczne z zasadą wspierania rzeczywistej konkurencji w zamówieniach publicznych,  jest automatyczne uznawanie cen za rażąco niskie (np. wyłącznie na podstawie arytmetycznego kryterium) i odrzucanie ofert o cenach poniżej pewnego poziomu, bez podania oferentom możliwości wykazania, że ich oferta jest rzetelna (orzeczenie ETS z 22 czerwca 1989 r., C-103/88, Constanzo, ECR 1989, I-1839).
Punktem odniesienia do kwalifikacji ceny jako rażąco niskiej mogą być w szczególności:
? ustalona należycie przez zamawiającego wartość zamówienia powiększona o VAT,
? ceny zaoferowane przez innych wykonawców,
? ceny rynkowe przedmiotu zamówienia.
Jak wynika z treści art. 89 ust. 1 pkt 4 ustawy Pzp, punktem odniesienia dla kwalifikacji ceny jako rażąco niskiej jest ustalona przez zamawiającego cena za przedmiot zamówienia.
W orzecznictwie nie wykształcił się żaden jednolity standard, jaka różnica pomiędzy ceną oferty a wartością przedmiotu zamówienia powoduje, że można uznać, iż mamy do czynienia z rażąco niską ceną. Można wskazać orzeczenia, w których cena była niższa o: 40% (wyrok Zespołu Arbitrów z 25 stycznia 2005 r., sygn. akt UZP/ZO/0-69/05), 30% (wyrok Zespołu Arbitrów z 21 stycznia 2005 r., sygn. akt UZP/ZO/0-48/05, wyrok KIO z 27 czerwca 2008 r., sygn. akt KIO/UZP 588/08), 25-30% (wyrok Zespołu Arbitrów z 13 kwietnia 2005 r., sygn. akt UZP/ZO/0-656/05), 20% (wyrok Zespołu Arbitrów z 4 kwietnia 2005 r., sygn. akt UZP/ZO/560/05) od szacunkowej wartości zamówienia powiększonej o VAT i okoliczność ta stanowiła wystarczającą przesłankę do wszczęcia procedury mającej na celu ustalenie istnienia rażąco niskiej ceny.

3

Odp: rażąco niska cena oferty - kiedy

Nigdy nie możesz wzywać wykonawcy aby wyjaśnił dlaczego cena jest niska. Zawsze wzywasz do wyjaśnień w przypadku, kiedy nabierzesz podejrzeń, że oferta zawiera rażąco niską cenę. Każdy przypadek jest indywidualny. Proponuję zapoznac się z "bogatym" orzecznictwem KIO.
Z rażąco niską ceną jest jak E.T. - wszyscy wierzą, że istnieje tylko nikt jej nie widział.
Przy ocenie wysokości ceny ofertowej należy brać pod uwagę m.in.:
- rodzaj zamówienia
- szacunkową wartość przedmiotu zamówienia
- ceny w ofertach konkurentów
- ceny rynkowe
- koszty związane z wykonaniem zamówienia
- ryzyko niewykonania albo nienależytego wykonania zamówienia
- oferty składane przez Chińczyków

4

Odp: rażąco niska cena oferty - kiedy

No Chinczyków to chcą napiętnować smile

5

Odp: rażąco niska cena oferty - kiedy

Reasumując, nie da się niestety stwierdzić jednoznacznie, kiedy cena, jest ceną rażąco niską sad