kamil.grzeszczyk napisał/a:Witam,
Warunek udziału w postępowaniu (w zakresie dośwaidczenia) - wykonanie minimum 10 usług tożsamych. Przy czym za 1 usługę zamawiający rozumie wykonanie podziału dla jednej działki.
Z tego co się orientuję, geodeci (tak samo jak zresztą chyba rzeczoznawcy majątkowi) wykonując pracę nawet jako zatrudnieni na etat firmują wykonywane usługi swoim imieniem i nazwiskiem - za co zresztą odpowiadają swoją polisą. Czy to oznacza że pomimo pracy na rzecz swojego pracodawcy, ich robota jest ich prywatnym kapitałem?
Znaczenie w omawianym przypadku ma sprecyzowanie warunku dot. doświadczenia - wykonanie usług tożsamych przy założeniu, że za usługę taką zamawiający uznaje wykonanie podziału geodezyjnego działki. Oznacza to, że zamawiający wymaga wykazania doświadczenia (potencjalnego wykonawcy) w samodzielnym wykonywaniu usług geodezyjnych. Co do zasady - w ramach zwiększenia konkurencyjności (modny trend), ogólne zapisy siwz interpretuje się zawsze szeroko, a w razie wątpliwości - jak wiemy - zawsze na korzyść wykonawcy. Wydaje się zatem, że mimo szumu informacyjnego (również w orzecznictwie KIO - patrz poniżej ) udział (opisanego przez Ciebie) wykonawcy nie może być kwestionowany.
1) Wymaganie posiadania doświadczenia w samodzielnym wykonywaniu usług geodezyjnych w realizacji inwestycji budowlanych nie jest tożsame z koniecznością posiadania uprawnień w zakresie geodezyjnej obsługi inwestycji (Wyrok KIO z dnia 27 września 2011 r., KIO 1985/11).
z uzasadnienia:
"W zakresie zarzutu zaniechania wykluczenia wykonawcy wybranego i odrzucenia jego oferty z powodu niewykazania spełniania warunku potencjału kadrowego tj. dysponowania geodetą spełniającym wymagania siwz, Izba uznała, że zarzut nie zasługuje na uwzględnienie. Rację należy przyznać zamawiającemu i wykonawcy wybranemu, że zamawiający nie postawił w siwz wymagania, aby geodeta posiadał uprawnienia w zakresie geodezyjnej obsługi inwestycji. Zamawiający wymagał wskazania geodety uprawnionego posiadającego wykształcenie wyższe i min. 5 letnie doświadczenie w samodzielnym wykonywaniu usług geodezyjnych w realizacji inwestycji budowlanych. Pani P. jest uprawnionym geodetą, bo posiada uprawnienia nr 11989, wedle załącznika nr 5 posiada także wykształcenie wyższe oraz 19 lat doświadczenia w zawodzie w ostatnich okresie obsługa inwestycji oraz pomiary inwentaryzacyjne dot. stacji paliw (...), budynku handlowo-magazynowego (...), myjni samochodowej (...), chodników i sieci kanalizacji (...), przebudowy drogi powiatowej (...), które to usługi obejmowały okres od 2005 - 2010. Wymaganie posiadania doświadczenia w samodzielnym wykonywaniu usług geodezyjnych w realizacji inwestycji budowlanych w ocenie Izby nie jest tożsame z koniecznością posiadania uprawnień w zakresie geodezyjnej obsługi inwestycji. Wymogiem zamawiającego było doświadczenie w wykonywaniu samodzielnych usług geodezyjnych. Zgodnie z art. 42 ust. 2 Prawa geodezyjnego i kartograficznego z dnia 17 maja 1989 r. (Dz. U. Nr 30, poz. 163) tekst jednolity z dnia 24 października 2000 r. (Dz. U. Nr 100, poz. 1086) tekst jednolity z dnia 24 listopada 2005 r. (Dz. U. Nr 240, poz. 2027) tekst jednolity z dnia 8 października 2010 r. (Dz. U. Nr 193, poz. 128 przez wykonywanie samodzielnych funkcji w dziedzinie geodezji i kartografii rozumie się:
1) kierowanie pracami geodezyjnymi i kartograficznymi, podlegającymi zgłoszeniu do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego, oraz sprawowanie nad nimi bezpośredniego nadzoru;
2) wykonywanie czynności rzeczoznawcy z zakresu prac geodezyjnych i kartograficznych, podlegających zgłoszeniu do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego;
3) pełnienie funkcji inspektora nadzoru z zakresu geodezji i kartografii;
4) wykonywanie czynności technicznych i administracyjnych związanych z rozgraniczaniem nieruchomości;
5) wykonywanie prac geodezyjnych i kartograficznych niezbędnych do dokonywania wpisów w księgach wieczystych oraz prac, w wyniku których mogłoby nastąpić zagrożenie dla zdrowia lub życia ludzkiego.
Bezsporne jest także, że Pani Barbara P. posiada uprawnienia zawodowe w zakresie geodezyjne pomiary sytuacyjno-wysokościowe, realizacyjne i inwentaryzacyjne i rozgraniczanie i podziały nieruchomości (gruntów) oraz sporządzanie dokumentacji do celów prawnych. W ramach geodezyjnych pomiarów sytuacyjnowysokościowych, realizacyjnych i inwentaryzacyjnych należą zakładanie, pomiar i wznawianie punktów poziomej osnowy szczegółowej oraz osnowy pomiarowej zakładanie i pomiar punktów szczegółowej osnowy wysokościowej, pomiary sytuacyjno wysokościowe oraz opracowywanie ich wyników, w tym sporządzanie mapy zasadniczej, tyczenie budynków (budowli), obsługa budowy i montażu, powykonawcze pomiary inwentaryzacyjne, sporządzanie map do celów projektowych.
Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa w sprawie rodzaju i zakresu opracowań geodezyjno-kartograficznych oraz czynności geodezyjnych obowiązujących w budownictwie z dnia 21 lutego 1995 r. (Dz. U. Nr 25, poz. 133), które określa rodzaje i zakres opracowań geodezyjnokartograficznych i czynności geodezyjnych obowiązujących podczas projektowania, budowy, remontu i utrzymywania obiektów budowlanych, dla których jest wymagane uzyskanie pozwolenia na budowę do takich opracować należą:
- Projekt zagospodarowania działki lub terenu,
- wykonanie mapy do celów projektowych,
- geodezyjne wytyczenie obiektów budowlanych w terenie
- geodezyjną obsługę budowy i montażu obiektu budowlanego,
- pomiary przemieszczeń obiektu i jego podłoża oraz pomiary odkształceń obiektu,
- geodezyjna inwentaryzacja powykonawczą obiektów lub elementów obiektów.
Wymienione powyżej czynności dotyczą realizacji inwestycji - budowy, remontu, czy utrzymania obiektów budowlanych. Niewątpliwie na podstawie posiadanych uprawnień Barbara P. może pełnić samodzielne funkcje geodezyjne i mieszczą się one w zakresie rodzajów i zakresu opracowań wskazanych wyżej. Brak jest zatem podstaw do przyjęcia, że Barbara P. w wykazywanym przez nią doświadczeniu nie wykazała się samodzielnym świadczeniem usług geodezyjnych w realizacji inwestycji. Izba uznała, że zarzut nie potwierdził się."
2) Prace geodezyjne może wykonywać wyłącznie osoba posiadająca do tego wymagane uprawnienia, ale nie oznacza to, że zamawiający musi w każdym wypadku żądać przedłożenia wszystkich wymaganych uprawnień do zrealizowania danej inwestycji, ponieważ może się ograniczyć do istoty tego zamówienia i zażądania wykazania posiadania uprawnień w określonym istotą zamówienia zakresie (Wyrok ZAUZP z dnia 21 września 2005 r., UZP/ZO/0-2585/05).