Współczesny sektor ochrony zdrowia stawia obecnie wyjątkowe wyzwania w zakresie organizacji i realizacji zamówień publicznych. Dostępność najwyższej jakości usług medycznych, zakup niezbędnego sprzętu medycznego oraz skuteczne zarządzanie finansami w placówkach medycznych wymaga doskonałej znajomości przepisów i umiejętności praktycznego ich zastosowania. Nasze warsztaty praktyczne zostały zaprojektowane w taki sposób, aby w pełni przygotować uczestników do skutecznego działania w tym skomplikowanym obszarze.
Szkolenie dedykowane pracownikom działów zamówień publicznych w szpitalach, stacjach pogotowia ratunkowego i innych jednostkach sektora ochrony zdrowia. Trafny dobór zagadnień, z którymi na co dzień stykają się osoby udzielające zamówień publicznych w tych jednostkach, case study głównie z tej branży, najnowsze rozstrzygnięcia dotyczące specyficznych zamówień – to powinno przekonać do zainteresowania się właśnie tym szkoleniem. Szkolenie poprowadzi mec. Łukasz Mackiewicz – na co dzień zajmuje się obsługą prawną w zakresie zamówień publicznych kilkunastu podmiotów sektora opieki zdrowotnej. Wiedza i doświadczenie jednego z najwyżej ocenianych przez uczestników szkoleń ekspertów są teraz do Twojej dyspozycji.
Szkolenie dostępne wyłącznie w formule stacjonarnej, w zależności od lokalizacji jako wydarzenie 1- i 2-dniowe.
Zakres merytoryczny szkolenia Zamówienia Publiczne w OCHRONIE ZDROWIA – Warsztaty Praktyczne 100% CASE STUDY
I. Zagadnienia wprowadzające – specyfika udzielania zamówień publicznych w ochronie zdrowia.
II. Procedury zakupowe w jednostkach służby zdrowia:
Prawidłowy obieg informacji w jednostce i planowanie postępowań jako kluczowy aspekt prawidłowości zakupów.
Udział osób merytorycznych w procedurach zakupowych w jednostkach służby zdrowia – zasady szacowania i planowania zakupów. Wydarzenia nieprzewidziane w ciągu roku a możliwość oddzielnego szacowania wartości zamówienia.
Prawne możliwości zastosowania procedur niekonkurencyjnych. Konsekwencje nieprawidłowego wyboru trybu.
Zasady dochowania i dokumentowania należytej staranności jako niezbędna przesłanka odstąpienia od procedur konkurencyjnych.
III Przygotowanie postępowania jako kluczowy etap procedury zamówieniowej (CASE STUDY):
Opis przedmiotu zamówienia – zbyt ogólny – konsekwencje zbyt ogólnego opisu przedmiotu zamówienia na etapie badania i oceny ofert oraz na etapie realizacji umowy. Ogólny opis przedmiotu zamówienia a wpływ na krąg potencjalnych wykonawców.
Opis przedmiotu zamówienia, który mógłby utrudniać uczciwą konkurencję w przypadku jednostek sektora ochrony zdrowia – konsekwencje stwierdzenia potencjalnego naruszenia zasady uczciwej konkurencji na etapie badania i oceny ofert. Współpraca z pracownikami merytorycznymi w celu uniknięcia zarzutów na etapie postępowania i kontroli.
Prawidłowe szacowanie wartości zamówienia:
– podział zamówienia na części a szacowanie, szacowanie w przypadku kilku jednostek organizacyjnych zamawiającego;
– szacowanie wartości zamówienia w przypadku zamawiania robót budowlanych, usług projektowania i nadzoru inwestorskiego w świetle Dyrektywy klasycznej,
– oferty przekraczające próg unijny w postępowaniu krajowym (CASE STUDY);
Warunki udziału w postępowaniu – problematyka ograniczania konkurencyjności w postępowaniu przez zamawiającego (CASE STUDY) – prawne skutki działania zamawiającego w tym obszarze w świetle najnowszych wyników kontroli. Warunki udziału sztucznie zawężające konkurencję w przetargach na usługi, dostawy, roboty budowlane.
Dobór odpowiednich kryteriów oceny ofert – zasada efektywności zamówienia a kryteria oceny ofert (CASE STUDY); Oryginalne części eksploatacyjne w praktyce.
Kryteria oceny ofert utrudniające uczciwą konkurencję oraz niezwiązane z przedmiotem zamówienia – CASE STUDY.
IV. Komisje przetargowe okiem kontrolującego – to o czym często zapominają zamawiający – skutki nieprawidłowości w tym obszarze:
Konsekwencje nieprzestrzegania wewnętrznych regulacji dotyczących pracy komisji przetargowej. Prawny charakter regulaminów wewnętrznych.
Obowiązek wyłączenia z prac komisji ze względu na stosunek faktyczny lub prawny mogący budzić uzasadnione wątpliwości co do niezależności lub bezstronności (CASE STUDY);
V. Wadium – ciekawe / przełomowe rozstrzygnięcia:
Zasady wnoszenia wadium a środki komunikacji elektronicznej (CASE STUDY)
Termin związania ofertą a wadium w postaci innej niż pieniężna (CASE STUDY)
Zatrzymanie wadium – wniesienie zabezpieczenia po terminie wskazanym przez zamawiającego (CASE STUDY)
Ponowne badanie i ocena ofert a wadium (CASE STUDY).
VI. Badanie i ocena ofert:
Oferta niezgodna z warunkami zamówienia a przedmiotowe środki dowodowe (CASE STUDY)
Rażąco niska składowa ceny – ocena wyjaśnień w przedmiocie rażąco niskiej ceny; (CASE STUDY)
Błędy w obliczeniu ceny (CASE STUDY)
Oczywista omyłka pisarska a inna omyłka w treści oferty (CASE STUDY).
VI. Dyskusja – odpowiedzi na pytania uczestników szkolenia.